Tefsir Oku

ANASAYFA YAZI ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Aile Cuma Hutbesi

Aile Cuma Hutbesi

Tarih 22.Mayıs.2009, 15:00 Editör Muallim

Hazır Aile Cuma Hutbesi

Değerli müminler!


“Aile toplumun temelidir” denir. Basit gibi görünen bu meşhur sözün ne kadar büyük bir gerçek olduğunu, ailenin büyük çöküntü yaşadığı modern dünyadaki ağır sorunlar göstermektedir.
Allah Teâlâ buyuruyor ki: “Ey insanlar! Biz sizi bir kadınla bir erkekten yarattık ve sizi kavimlere, kabilelere ayırdık.” Böylece insanlık tarihinin başından itibaren evlilik hayatı, ailenin kurulmasına ilk adım olmuştur. Bu sebeple dinimiz, gençlerin evlenmelerini öğütlemiş; evlilik dışı kadın-erkek ilişkisini haram kılmış; evlenme hususunda maddi engelleri bulunanlara toplumun yardımcı olmasını istemiştir. Nitekim Hz. Peygamber, dar gelirli olup evlenemeyenlere hem kendisi yardım etmiş, hem de müslümanları buna teşvik etmiştir. Bizim tarihimizde de dar gelirli gençleri evlendirmek için vakıflar kurulmuştur.

Kur’an-ı Kerîm’de karı-koca arasındaki bağların sevgi ve şefkate dayanması, ailenin bir sükûn ve huzur ortamı olması gerektiğine işaret edilir. Peygamber Efendimizin de evlilik ve aile mutluluğu ile ilgili bize ilham kaynağı olacak açıklamaları, uygulamaları vardır: Şöyle buyuruyor: “Sizin en iyileriniz, eşlerine karşı en iyi olanlarınızdır.”

Aziz cemaat!


Kur’ân-ı Kerîm’de, hadis-i şeriflerde ve diğer dinî kaynaklarımızda, boşanma caiz olmakla birlikte hoş karşılanmamış; mümkün olan her türlü meşru çareye başvurarak aile hayatının yaşatılması istenmiştir. Peygamberimizin beyanına göre, “Allah katında en sevimsiz olan davranış boşanmadır (yani aile yuvasını yıkmaktır).”
Bildiğiniz gibi bugün Batı dünyasında aile hızla çökmekte ve insanlık adına bu korkutucu durum, ülkemizde de yayılmaktadır. Mâneviyattan yoksun, maddeci, zevk düşkünü, aşırı özgürlükçü ve bireyci hayat anlayışı bu çöküşü hazırlayan sebeplerin başında gelmektedir. İnsanlarda bu olumsuz eğilimleri dizginleyip normalleştiren güç ise din duygusudur. Bu bakımdan din eğitimi ve öğretimini sadece bir din meselesi olarak görmek büyük bir yanılgıdır. Din eğitimi ve öğretimi, ailenin yaşatılması, gençliğin korunması için de bir teminattır. Son yüz-yüz elli yıllık tecrübeler açıkça göstermiştir ki, insanlarda dinî inancın zayıflaması, aile kurumunu da çökertmektedir. Bu açıdan dinin yerini tutabilecek başka hiçbir çare yoktur.

Son olarak şunu da belirtelim ki, bizim dinî ve milli kültürümüzde aile yuvası, dinin, ahlâkın, edeb ve irfanın ilk öğrenildiği; saygı, sevgi, fedakârlık gibi yüce değerlerin kazanıldığı, kısaca gerçek Müslümanlık ve insanlık değerlerinin, mânevi ve milli terbiyesinin verildiği bir rahmet ocağıdır.
Yüce Rabbimiz, bu rahmet ocağını koruma çabamızda bize yardım eylesin. Aile yuvamıza huzur ve mutluluk versin.

Bu haber 1801 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Cuma Hutbeleri

Mevlid Kandili Hutbesi

Mevlid Kandili Hutbesi Mevlid Kandili Hutbesi

SAĞLIĞIMIZI KORUYALIM

SAĞLIĞIMIZI  KORUYALIM Ssağlığımızı koruyalım konulu Cuma hutbesi

ANKET

Sitemizde en çok hangi kategoriye yer verilsin?

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright © 2010 TEFSİR OKU
Sitemizdeki yazı, resim ve videoların sevap hakkı tefsiroku.com 'a aittir. tefsiroku.com editörlerine DUÂ edilmeden kullanılamaz.
Bir kişinin veya bir eserin bu sitede bulunması, bu siteyi hazırlayanların bu kişiyi desteklediği anlamına gelmez.
Bu sitenin amacı bu eserleri kullanıcılarının değerlendirmesine sunabilmektir.
Sitenize Destek Olmak İstiyorum


RSS Kaynağı | Editör Başvurusu


Din

Altyapı: MyDesign - Tasarım&Destek: Palmiye Reklam